Kolik hráčů má CZ/SK Dota 2 scéna?

Jak je velká CZ/SK Dota 2 komunita? To je otázka, která mi dlouho vrtala hlavou. Proč? Protože jsem starej tatar, kterýho to prostě zajímá. Tak se pojďme podívat na to, jaký je maximální potenciál CZ&SK scény.

Zkoušel jsem hledat různé indicie. Sociální sítě, Google trends a další. Nakonec jsem si řekl:”Nejlepším ukazatelem by měla být návštěvnost hlavního portálu dota2.cz, ne?” Vždyť to je zajímavý ukazatel, nebo ne?”

dota2.cz návštěvnost

Malý protál to rozhodně není, má 50 – 70K návštěv za měsíc. Dejte tomu, že tak v průměru každý uživatel na portál zavítá 1,8x za měsíc, takže to je nějakých 28 000 – 40 000 unikátních návštěv měsíčně. Jasně, to bude ovlivněno ještě počtem využitých zařízení a reálně se tak dostaneme na nějakých 20 000 – 35 000 hráčů.

Not Bad

Jenže… to stále není ono. Jelikož namlouvat si můžeme, co chceme, tak portál dota2.cz nemusí přeci znát každý hráč! Musíme myslet i na „filthy casuals“, kteří ve hře neztratili mládí a tisíce bodů jako my.

Dota 2 ve světě?

Pojďme se na to podívat z jiného úhlu. Jak to vypadá ve světě? Jaký kus koláče si ukousla naše scéna? Nikoho asi nepřekvapí, že tabulce dominuje Rusko a Čína, ale zajímavým překvapením jsou třeba Filipíny, které šlapají Číně na paty!

Dota2 - ve světě Dota2 – ve světě

A kde jsme tedy my? Naše dvě zemičky jsou schované v řádku „others“, což znamená, že to bude vyžadovat manuální práci. Oh, well..

Dota 2 CZ&SK

Tak hezky popořadě. Dle steamspy.com je v CZ přibližně 1 900 000 aktivních steam účtů, z toho 37% bylo aktivních během posledních 14 dnů (berte v potaz to, že analýzu jsem dělal na přelomu července a srpna tohoto roku).

Dle tabulky je „nej“ hra u nás CS: GO, kterou hrálo skoro 40% aktivních hráčů v posledních 14 dnech. Dota je slabší, ale i tak tam máme přes 8%. Což v přepočtu znamená, že během posledních 14 dnů 58 841 hráčů zapnulo Dotu! A to se bavíme zatím jen o ČR!

Steam Games CZ

Dobrá, pojďme se podívat ještě na SK, jelikož jsme jedna komunita.

Vezměme stejnou osnovu. Dle steamspy.com je v SK přibližně 660 000 aktivních steam účtů, z toho 36% bylo aktivních během posledních 14 dnů.

Tabulce dominuje CS:GO (asi bych si to měl zahrát, co?), Dota dvojka má téměř 10%, což v tomhle případě znamená 23 760 hráčů!

Steam Games SK

A dohromady?! To už není žádná velká věda, za posledních 14 dní v CZ a SK zaplo Dotu 82 601 hráčů! Vždyť to je ohromná komunita a šílený potenciál! Tak řekni kde ti „dotaři“ jsou, co se s nimi mohlo stát?!

Roste počet hráčů u nás?

Dota tento rok opět překonala hranici největšího prize poolu z minulého roku, ale jak se tento fakt odrazil u nás? Rosteme? Subjektivně musím říct, že spíše ne. Komunita se u nás spíše zmenšuje, do srdcí českých hráčů se zaryl PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds), jak je vidět v tabulce výše. U našich slovenských sousedů je na třetím místě Euro Truck Simulátor (that’s a thing?!).

Abych jen nefabuloval, tak níže se můžete podívat na vývoj hledanosti slova “dota 2” na Googlu v ČR v posledních 5 letech a jak můžete vidět, trend je klesající.

Google Trends Dota 2

Závěř

Ale nevěšte hlavu! Není nás tu tak málo, jak to možná na první pohled vypadá. Jasně, CS:GO se Dota 2 nikdy nevyrovná, ale to je zcela jiný příběh. Potenciál komunity máme vskutku velký, jenom se nám nedaří to dát pořádně dohromady. Nicméně, máme před sebou TI2017, což je mezinárodní svátek všech Dotařů, což může být dostatečná motivace i pro příležitostné hráče.

Budeme se na vás těšit na streamu!

Add a Comment